مقایسه کشورها

مقایسه بین کشورها از نظر پیشرفت ، کار سختی نیست حتی وقتی بدون اطلاعات قبلی وارد کشوری میشوید براحتی متوجه اوضاع میشوید و نیاز ندارید حتما تولید نا خالص ملی و انواع نرخها را بدانید بلکه کا فیست از وضعیت فرودگاه و تاکسی و مترو و راه آهن و هتل و شکل و قیافه ساختمان ها و خیابان ها و اتوبانها و همچنین وضعیت رانندگی مردم آنها را ببینید تا بین کشور عزیز خودمان و کشورهای دیگرمقایسه کنید ( سرعت اینترنت که جای خود دارد ).

این مقدمه را برای این نوشتم چون در روزنامه همشهری امروز ( 22 آذر) نوشته بود که در 10 سال گذشته  در تصادفات جاده ای 250 هزار کشته و 5/2 میلیون مجروح  وجود داشته است این بعنی تقریبا نزدیک به تعداد شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی .

یعنی سالیانه بیش از 2 لشگر را در تصادفات جاده ای از دست مید هیم و بیش از 10 لشگر زخمی و مجروح داریم با سالیانه 18 میلیارد دلار خسارت  .

هیچ کشوری حتی کشورهای بی دولت و پلیس دنیا هم چنین آمار فاجعه باری را ندارند ، پس ما چرا این مشکل را داریم و هر از مدتی خانواده ای به سوگواری می نشیند ؟

تصادفات 4خودروها دلیل دارد :

1-مشکل عدم ایمنی و استاندارد جاده ها

2-عدم استاندارد و ایمنی خودروها

3-عدم رعایت قوانین رانندگی

4- مشکلات غیر مترقبه ای که موجب تصادف میشود مثل فرو ریختن پل ها و ....

آیا این مشکلات را مدیران ما نمی دانند ؟ تا کی باید با وحشت مسافرت کنیم یا با دلهره منتظر مسافرانمان باشیم ؟

داشتم سایت های خبری را نگاه میکردم که دیدم وزیر خارجه بر کنار شد . جناب وزیر " سابق" نامه رییس جمهور را برده بود کشور سنگال و هنوز در حال ماموریت بود که " یهو" برکنار شد ، فکر کردم حالا نمی شد حضرت را به ماموریت نمی فرستادند تا در غربت سکه یک پولش نکنند یا حداقل منتظر می مانند تا برگردد بعد حالش را بگیرند ." خلاصه مسلمان نشنود کافر نبیند " .

اما موضوع دیگر تفاوت در ماهیت تروریست هاست ، در استکهلم 2 تا بمب منفجر شد که یکی هم انتحاری بود . حاصل این دو فقره انفجار کشته شدن بمب گذار و مجروح شدن 2 نفر و آتش گرفتن یک خودرو بود . البته خوشحالیم که مردم زیاد اذیت نشدند اما مقایسه کنید تروریست ها و انفجارهایی که محل ماموریت آنها مناطق مسلمان نشین هستند را با تروریست هایی که محل ماموریت آنها در کشورهای اسکاندیناوی انتخاب شده اند .

فکر میکنم وقتی تروریست ها مدتی در استکهلم و شهرهای مشابه زندگی کنند درجه آدم کشتن آنها با تروریست های عراق و افغانستان فرق می کند . این هم نوعی تفاوت کشور هاست .

/ 0 نظر / 18 بازدید