از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

هدفمند کردن یارانه ها

برداشتن و حذف سوبسید یا همین یارانه خودمان می تواند برای ما مثبت یا منفی باشد و از همین شروع کار نمی توان نتیجه کار را پیش بینی کرد یعنی کاملا به زمان اجرا ، شرایط اقتصادی ، میزان اعتماد مردم به حکومت بستگی دارد .

سوبسید یا یارانه از کجا بوجود می آید ؟

سوبسید زمانی بوجود می آید که دولت پول دارد ولی توانایی ایجاد شرایط کارمناسب با درآمد مناسب برای مردم نداشته باشد ، یا برای رقابت با کشورهای دیگر مزایایی برای تولید کنندگان کشورش تعیین کند یعنی دولت پول میدهد تا تولید کنندگان ، تولید را متوقف نکنند و بیکاری ایجاد نشود و اگر بازار مصرف در کشور ندارند آن را صادر کنند ، این برای ثابت نگه داشتن شرایط اقتصادی میباشد .

در این شرایط دولت به ظاهر برای کمک به مردم بطور مثال اگر قیمت یک کیلو وات برق 100 ریال است ، دولت 80 درصد را از پول های باد آورده مثل پول نفت در قالب بودجه هزبنه میکند و 20 درصد را از مصرف کننده می گیرد و مردم هم دلشان خوش است که انرژی در کشورشان ارزان است  .

پرداخت یارانه معمولا برای انرژی و مواد غذایی است و این یعنی مواردی که مردم روزانه با آن سروکار دارند و هدفمند کردن یعنی از آن 80 درصد سهم دولت کم کردن و به 20 درصد سهم مردم اضافه شدن تا جایی که تمام هزینه را مردم از جیبشان پرداخت کنند .

حالا دولت مبلغی پول به حساب مردم واریز میکند که مردم احساس فشار نکنند ولی این کار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت ، خدا میداند  .

 ماهیت کار درست است ولی برای فهمیدن اینکه  آیا  زمان اجرا و شرایط اقتصادی کشور و اجراکنندگان طرح مناسب انجام این طرح بودند یا نه ، باید منتظر نتیجه باشیم و دعا کنیم کسانی که این طرح مهم را تصویب کردند در نهایت پاسخگوی نتایج طرح خود باشند.

پیش بینی من این است از مدتی دیگر پرداختها قطع خواهد شد و ما میمانیم و قیمت های واقعی ، پس از امروز خودمان را آماده کنیم  چون قرار است ایرانی حقوق بگیریم اروپایی خرج کنیم .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۳
comment نظرات ()