از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

پرستاران و معلمان

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره 2244 تاریخ هفدهم آذر 89  در صفحه 30 گزارشی به نقل از دفتر آمار آمریکا با ترجمه خانم فاطمه ابوالحسن لو تحت عنوان " پر طرفدارترین مشاغل در آمریکا "  درج کرده است که برایم جالب بود  ، ملاحظه بفرمایید :

1- مدیران عمومی : بالاترین منصب اجرایی در جاهایی مثل رستوران ، هتل ، شهربازی ، تیم های ورزشی که بیشتر مواقع دارای لیسانس و بالاتر هستند  و تعداد شاغلین در این پست ها 1.690.000 نفر با در آمد سالیانه 110.550 دلار .

2- پرستاران : شغل شان از نام شان معلوم است و دارای مدرک لیسانس پرستاری و بالاتر و تعداد شاغلین در این پست ها 2.580.000 نفر با در آمد سالیانه 66.530 دلار .

3- معلمان مدارس ابتدایی : باید لیسانس و گواهی آموزش داشته باشند و تعداد شاغلین در این پست ها 1.540.000 نفر با در آمد سالیانه 53.150 دلار .

در رتبه های بعدی رانندگان خودروهای سنگین ، حسابداران و حسابرسان   قرار دارند و جدول ادامه پیدا می کند . این آمار مشخصات شغلی و درآمدی 25 اشتغال جامعه آمریکا در سال 2009 میباشد .

اما آن چیزی که جالب است رتبه وضعیت در آمدی پرستاران و معلمان آمریکا است چیزی که همیشه اعتراض آنها درایران در مورد حقوقشان وجود داشته و دارد و با این وضع هرگز با سرانجام مناسبی نخواهد رسید .

دارندگان این دو شغل مسولیت سلامت جان و روان و آموزش انسانها برای برداشتن اولین قدمها بسوی سعادت  را دارند و به همین دلیل باید حداقل زندگی معیشتی آنها در مرحله اول تامین شود .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٧:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٧
comment نظرات ()