از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

اسم های خارجی

مجلس شورای اسلامی ( که بالاخره نفهمیدیم که هنوز در راس امور هست یا نه ) توسط آقای علی مطهری از وزیر ارشاد سوال کرد که چرا این همه نام های خارجی بر در و دیوار شهر نصب است ؟ نام شرکتها ، فروشگا هها و... چرا خارجی انتخاب شده اند ؟ ایشان با دیدن این همه نام خارجی حس کردند در پاریس و لندن سیر می فرمایند نه در تهران عزیز خودمان .حالا چه تشابهی دیدند من نفیمیدم .

به اطلاع ایشان برسانیم که انتخاب اسم توسط مخترع یا تولید کننده یا مالک انتخاب می شود که امتیازی به دنبال دارند بنام " برند " و اسامی انتخاب شده تحت لوگوی خاصی نوشته می شوند ، که بعلت فراگیر بودن زبان انگلیسی به انگلیسی می نویسند حتی مردم متعصب   ژاپن .

اصلا کشورها و شرکت های خارجی را بگذاریم کنار و دور و بر خودمان را نگاه کنیم ، از همین ایران خودرو شروع کنیم :

یک خودرویی ساخت و عکس نیم رخ کله اسب را بعنوان آرم و نشانه اش انتخاب کرد و اسمش را گذاشت سمند که انصافا زیباست ولی همین سمند را پشت خودرو به انگلیسی نوشت samand خوب چرا به فارسی ننوشت ؟.

سایپا پراید تولید کرد پشت پراید به انگلیسی نوشت  SAIPA   SABA ولی ننوشت  سایپا    صبا .

درهیچ کشوری به اندازه ما تنوع خودرو در جاده و خیابانش دیده نشود و 90 درصد این خودرو ها در داخل کشور مونتاژ یا تولید میشود وهمه آنها توسط مدیران منتخب دولت اداره میشوند ، در حالی که هرگز با رسم الخط فارسی شما هیچ نام و برندی روی خودروها نمی بینید ( البته فارسی رسم الخط ندارد همان عربی است با چهار تغییر ).

مهمترین مطلب این است که این اسم ها به همین صورت جا افتاده است ، فکر کنید پشت پژو به فارسی بنویسند " جی ال ایکس " .

عرض بنده این است بهتر است آقای مطهری حداقل در این مورد دست از سر فروشگا هها و شرکتهای خصوصی بردارد چون آنقدر مشکل دارند که نام و تابلوی شرکت و فروشگاه شان یادشان رفته است ، بهتر است اول به شرکتهای تحت اداره دولت بپردازد که اگر آنها رویه خوبی را پیش بگیرند بقیه هم دنبال آنها خواهند رفت  .

 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٥:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٤
comment نظرات ()