از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

میدان نقش جهان اصفهان

پنج شنبه اصفهان بودم و از فرصت استفاده کردم شاید برای هزارمین بار رفتم دیدن نقش جهان ، مثل همیشه زیبا بود و نشان از عظمت ایران ، به نظرم برای اینکه اصفهان نصف جهان باشد همین نقش جهان کافی است ( البته به شرطی که جای پارک گیرتان بیاید).

شاید اولین میادینی که در عمرم دیدم و برایم جالب به نظر رسید میدان شهرداری و سبزه میدان رشت بود و بعد ها میدان آزادی تهران ، ولی وقتی اولین بار نقش جهان رادیدم بهت زده شدم  .

بعدها که میادین شهرهای مختلف دنیا مثل میدان سرخ مسکو یا تین آنمن پکن یا الکساندر برلین یا دلدویومو میلان و ... را دیدم هرگز برایم قابل مقایسه با نقش جهان نبود .

همه ما فکر میکنیم این میدان را شاهان صفویه بوجود آوردند ولی واقعیت این است که بجای این میدان باغی بزرگ بود به همین نام ،که محل استقرار ساختمانهای حاکمان       " تیموری " و" آق قویونلو " بود .در زمان سلجوقیان در قسمتی از آن باغ میدانی ساختند بنام " کوشک " که جای اعدام و برگزاری مراسم ملی و مذهبی آنها بود .

 در زمان شاه عباس اول میدان را توسعه دادند و مساجد شیخ لطف الله و جامع عباسی وسر در قیصریه و کاخ عالی قاپو را ساختند و این میدان زیبا محل برگزای بازیهای چوگان و مراسم نظامی و سایر مراسم بود حداقل مراسم استقبال از "امامقلی خان" به مناسبت بازگشت پیروزمندانه از جنگ و تصرف هرمز در این میدان انجام شده است .

از اواخر دوره صفویه یعنی از زمان شاه سلیمان و شاه سلطان حسین رسیدگی به میدان کم شد و این جریان در زمان افشاریه و زندیه و قاجاریه ادامه داشت و از زمان پهلوی اول نوسازی و مرمت آن شروع شد و بعدها سامان گرفت .

تمام جهانگردانی که ازاصفهان دیدن کردند از میدان یاد کردند .

عظمت هر  قوم و کشوری به " هنر" مردم آن است ، فقط اگر همین میدان و مساجد اصفهان را به هر آدمی منصفی نشان بدهیم و بگوییم این میدان بازی چوگان ما در ۴٠٠ سال پیش بود مسلما فرهنگ و هنر ایرانیان را تحسین خواهد کرد .

پس در حفظ و نگهداری آثار تاریخی کوشا و متعصب باشیم این میادین و ساختمانها قسمتی از شناسنامه ایران ماست . 

 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۸:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢۳
comment نظرات ()