از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

مختار ثقفی

سریال مختار نامه آقای میر باقری مثل تمام کارهای گذشته اش از نظر هنری قابل احترام و تحسین است .

گذشته از علویان ، هیچ خانواده عربی به اندازه خانواده ثقفی برای ایرانیها ملموس نیست .

وقتی خلیفه دوم در مسجد مدینه دنبال فرمانده ای برای حمله به ایران بود همه با یاد آوری شکوه و عظمت امپراتوری ساسانیان خود را کنار کشیدند مگر ابو عبیده ثقفی پدر همین مختار .

ابو عبیده وقتی به سپاه ایران رسید انبوهی فیل دید چیزی که قبلش ندیده بودند و اسبهای سپاه عرب از دیدن فیلها رم میکردند ولی ابو عبیده به فیل سفید سپاه ایران که ظاهرا شاخص ترین بود حمله کرد او خرطوم فیل را برید و فیل هم او را زیر دست و پایش له کرد و کشت همچنین دو برادر مختار نیز در همین جنگ کشته شدند و این مقدمه دل و جرات دار شدن سپاه عرب بود و شکست امپراتوری ایرانیان ، که شوربختانه هنوز گرفتاری ما با اعراب ادامه دارد .

ولی بر عکس پدر که با ایرانیان جنگیده و آنها را شکست داده و دستش به خون ایرانیان آلوده بود، پسرش  از ایرانیان کمک گرفت و ایرانیان عمده افراد تشکیل دهنده سپاهش بودند و پیروزی و شکست مختار در کنار ایرانیان  ، اگر چه فرمانده سپاهش ابراهیم پسر مالک اشتر فرمانده مقتدر سپاه حضرت امیر بود .

 مختار در سال اول هجری به دنیا آمد ودر ١٣ سالگی به مدینه آمد در جریان تحولات و جنگها بود عمویش از طرف حضرت امیر حاکم مداین بود و او هم همراهش .

در ماجرای مجروح شدن امام حسن او در معرض اتهام بود و حتی مایل به تحویل امام به معاویه برای دریافت پول و مقام بود که فقط برخورد تند عمویش او را منصرف کرد .

با عبدالله زبیر بیعت کرد و با سپاه شام جنگید ولی وقتی به مقامی نرسید به کوفه آمد .

فرستاده حسین بن علی ( مسلم) در بدو ورود به منزل او رفت . او در زمان حادثه کربلا در زندان بود .

بعدها به نام محمد حنفیه شروع به دعوت مردم کرد و سپاهی که بیشتر آن " مولیان "  ایرانی بودند تشکیل داد و عراق عرب و اصفهان و ری و آذربایجان و ارمنستان را گرفت و در کوفه به حکومت نشست  .

شاهکار او کشتن قاتلین حادثه عاشورا بود و طبعا مجریان ایین انتقام هم ایرانیان بودند ، و افتخار قتل جنایتکاران کربلا بنام ایرانیان نوشته شد حتی قتل شمر ، اگرچه ایرانیان سابقه جنگیدن در سپاه حضرت امیر در صفین را هم داشتند .

او هرگز نتوانست حمایت واقعی امام چهارم یا حتی محمد حنفیه  را داشته باشد و در نهایت به دست مصعب بن زبیر کشته شد و بعد از کشتن او ۶٠٠٠ نفر از سپاهیان او که تقریبا همه ایرانی بودند را  با  وعده عفو و بخشش فریب دادند و آنها تسلیم شدند ، دستان اسیران را بستند و در میدان شهر در نهایت بیرحمی گردن زدند تا ایرانیان  یاد بگیرند که به وعده اعراب کینه توز دل نبندند .

قیام مختار به جز انتقام کشته شدگان فاجعه عاشورا ، ثمر دیگری برای شیعیان نداشت و منجر به سرکوب و مهاجرت بیشتر سادات علوی شد  ، ضمن اینکه در سریال تمام ماموریت خود را همین انتقام اعلام میکند که موفق هم شد .

ولی این خانواده برای ایرانیان جز جنگ و شکست و کشته شدن هیچ ارمغان دیگری نداشت .

ضمن اینکه این سوال در ذهن هر کسی خواهد بود از پرداخت هزینه های گزاف برای ساخت چنین سریالی دنبال چه چیزی هستیم ؟

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱٧
comment نظرات ()