از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

نرخ ارز

بالا رفتن ارزش دلار آمریکا در برابر ریال ایران یا به عبارتی سقوط ارزش پول ملی ما  در دو هفته گذشته بازار را به هم ریخت .البته از چند سال پیش قرار بود دلار از چرخه معاملات ایران حذف شود ولی این حرف هم مثل بقیه حرفها شد .

شاید بیش از ٩۵% از درآمد ارزی کشور از نفت و مشتقات آن بدست می آید و در اختیار دولت است بنابر این طبق نطر خودش برنامه ریزی می کند و مثل دولت های قبل معمولا بصورت آزمون و خطاست و به تشخیص خودش خرج می کند  .

بالا بردن نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر پول ملی چند حسن دارد اول اینکه با فروش ارز به مردم به قیمت بالا ، دولت می تواند " کسر بودجه " را جبران کند یعنی دلار را میفروشد و ریال دریافتی حاصل از آن را به خزانه میریزد .

دوم اینکه جلوی واردات بی رویه و ارزان و همچنین به نوعی قاچاق کالا از خارج را می گیرد . یادمان باشد برای ورود به سازمان تجارت جهانی باید نرخ حقوق و عوارض گمرگی را مطابق قانون آنها تنظیم کنیم از طرفی بحران اقتصادی باعث شده است بسیاری از کشورها کالای خود را ارزان و شاید به قیمت تمام شده به کشور ما صادر کنند و بهای کم کالا و خدمات آنها و طمع سودجویانه " بعضی " ها ، سبب انباشته شدن کالاهای آنها در بازار ما و به طبع آن تعطیلی کارخانه های تولیدی ما شده است .بطور مثال صنعت نساجی یا وضع کشاورزان چای کار را ببینید .

حال که دولت نمی تواند یا نمی خواهد نرخ گمرکی را بالا ببرد و جلوی واردات قاچاق را بگیرد و عده ای هم با دلار ارزان در نقش توریست در حال آبادن کردن کشورهای دیگر هستند و خدا میداند چند میلیارد دلار برای تفریح " سالم " از کشور خارج می شود ، پس آسان ترین راه بالا بردن نرخ تبدیل ارز است تا قیمت تمام شده بالای خرید ارز بطور اتوماتیک عده ای را از خروج ارز منصرف کند .

همچنین شرایط خوبی برای صادر کنندگان ما خواهد بود ( تا زیان چندین ساله را کمی جبران کنند ) و سرمایه گذاران خارجی .
ولی وارد کنندگان ماشین الات و قطعات یدکی ، مواد اولیه ، مواد دارویی و همه کسانی که ناچارند کالا یا خدمات مورد نیاز را از خارج وارد کنند در این شرایط با قیمت تمام شده بیشتری مواجه خواهند بود که در نهایت کسی ضرر نخواهد کرد جز کسانی که فارغ از بالا و پایین آمدن ارز و تورم و بحران و تصمیمات دولت ، یک درآمد ثابتی دارند چون نتیجه همه تصمیمات و تحولات  به مصرف کننده نهایی و بی تقصیر و غافل از همه چیز برمی گردد .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱٧
comment نظرات ()