از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

قهوه تلخ

هنرمند توانا آقای مهران مدیری سریال طنز جدیدی بنام قهوه تلخ ساختند که باید در این وانفسای افسردگی عمومی به ایشان آفرین گفت و دست مریزاد .

 مثل تمام ساخته های قبل دارای اشکالاتی است که در این سری از نوعی بی احترامی به بزرگان " دیلمی " آغاز شده است که خدا می داند تا آخر ماجرا چه خواهد شد.

برای اطلاع ایشان و نویسندگان سریال چند نکته را در مورد دیلمیان معروض می دارم

سرزمین گیل و دیلم که دیلمیان مردم این سرزمین بودند تا 250 سال پس از تصرف ایران بدست اعراب مسلمان ، مقاومت کرد و مستقل ماند و شهر قزوین بعنوان یک پادگان نظامی برای جلو گیری از تاخت وتاز مردم گیل و دیلم به سایر نواحی ایران تحت تصرف اعراب بنا گردید .برای کشاندن جنگجویان عرب به این شهر هم احادیث و روایات زیادی جعل کردند از جمله قزوین دری است از دربهای بهشت و ............ .

استقلال این سرزمین علویان فراری از ظلم عباسیان را به آن حدود کشاند و همزیستی و حسن معاشرت علویان سبب جذب مردم منطقه به اسلام شد و البته از سر جنگ با عباسیان هم شده مردم طرفدار علویان شدند .

انبوه امامزادگانی که در شمال می بینید بازماندگان علویانی هستند که یا در حکومت مرعشیان مازندران بودند یا حکومت کیائیان گیلان .

قیام حسن بن زید و محمد اطروش در سرزمین آنها ، به آنها فهماند که می توان ایران را پس گرفت .

سلسله حاکمان دیلمی از همین قیامها سر برآوردند و سر سلسله آنها سه پسر یک 

ماهیگیر گیلانی بنام " بویه " و به ترتیب سن بنامهای علی ، حسن واحمد بودند .

کاملا خلاصه اینکه آنها در سال 324 بغداد را تصرف کردند و از خلافت عباسیان چیزی برای احترام نماند بطوری که عمامه  " المستکفی " خلیفه عباسی را دور گردنش پیچیدند و کشان کشان تا خانه " معزالدوله دیلمی " بردند و....... پس آقای مدیری نباید مفتخوران دربار را در سریالش بیخودالدوله دیلمی بخواند چون تا دلتان بخواهد تاریخ ایران بیخود الدوله دارد

توصیه میکنم حضرت ایشان و نویسندگان سریال در هنگام فراغت کتاب ماهیگیران تاجدار نوشته مفیز کبیر با ترجمه مهدی افشار و با مقدمه زیبای دکتر مهدی کی نیا چاپ انتشارات زرین را مطالعه فرمایند .

 

  

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٦/٢٩
comment نظرات ()