از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

بحران

راستی فکر می کنید بحران به چه مشکلی یا به چه زمانی می گویند ؟

جنگ ، سیل ، زلزله ، ورشکستگی بانکها و شرکتها ، سقوط هواپیما ، خارج شدن قطار از ریل و.... ولی در کشور ما همینطور کشکی یکی سخنرانی می کند حرفی می زند ناگهان می شود " بحران " . باور نمی کنید سخنرانی مشایی را در نظر بگیرید یهو و بدون مقدمه مکتب جدید اختراع فرمودند " مکتب ایران " .

حالا چه چیزهایی این مکتب ایرانی را تشکیل داده است خدا می داند ، بعدها معلوم می شود . ولی معلوم نشد این نظریه از کجا پیدا شد ؟ اصلا چه نیازی است این نظریات را در سخنرانی های عمومی مطرح کنند واز فردا هم هزار دلیل بیاورند که منظور ما آنطور که شما معمولا می فهمید نبود .

نرخ بیکاری رسید به ١۴.۵ درصد ، این بحران نیست؟ تازه معنی "بیکار" هم خواندنی است .  چند نفر در این مورد  " نظریه " دادند ؟ بیکاری ام الفساد است ولی برای دولت انگار مشکلات مهمتری وجود دارد .  

یکی دیگه هم چند روز پیش گفت "سران فتنه" یک میلیارد دلار از آمریکاییها گرفته اند ، یک نفر از دادگستری مملکت نگفت مدرکش کو ؟ کی بود ؟ کی پولو خورد ؟ و .....

هفته پیش بعنوان همراه یکی رفته بودم دادسرای جنایی یافت آباد . اولین بار بود چنین صحنه هایی را می دیدم تعداد زیادی از کسانی که به جرمهای دزدی ، مواد مخدر ، قتل کلاهبرداری و.... درحالی که هر چند تا را به هم بسته بودند ( شما هم می توانید بروید ببینید ورود آزاد است )  توی پله ها و راه روها ولو بودند .

پرس و جو کردم تقریبا همه بیکار بودند و همه از طبقات مشخص جامعه و با سطح تحصیلات پایین و... این برنامه روزانه دادسراهای ماست ، حالا فکر کنید دولت می خواهد جمعیت را برساند به ١٢٠ میلیون . حالا که با ٧٠ میلیون آمار جرم و جنایت ، بیکاری ، مواد مخدر ، طلاق و سایر معضلات جامعه این طور است با این وضعی که پیش می رویم خدا می داند اگر مردم همیشه در صحنه دست به اقدامات خطرناکی بزنند و جمعیت را ببرند به اندازه کشور برادر پاکستان ، آنوقت سرنوشت پاکستان و بنگلادش و... منتظر ماست .

یاد مان باشد خدا " نان " می دهد ولی ما عرضه تنظیم توزیع نان را نداریم ، انسان بهتر است بی عرضگی خود را در مدیریت جامعه به گردن خدا نیندازد . بیکاری ، گرانی ، تورم ، مواد مخدر و... تقصیر خدا نیست ، اینها از عوارض بی برنامگی ما در توزیع نان اهدایی خداست . 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۸:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٥/٢۳
comment نظرات ()