از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

خلیج فارس

دیشب در یک مراسم عروسی به طور کاملا تصادفی دکتر پیروز مجتهدزاده را دیدم ایشان استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه های انگلیس بودند و حالا هم در دانشگاه تربیت مدرس تدریس می کنند .

صحبت ما رفت بر سر "نام خلیج فارس" و ادعای بعضی از اعراب که تلاش می کنند نام تاریخی فارس را از خلیج بردارند یا نام دیگری به جای فارس بگذارند ولی حرف دکتر برایم ساده و جالب بود که ما اسناد پرتغالی ها و انگلیسی و سازمان ملل و سایرین را به عنوان یادآوری بیان می کنیم ولی کسانیکه ادعای غیر از نام خلیج فارس دارند باید مدرک ارایه کنند .

راست می گفت اثبات ادعا بر عهده مدعی است .

ولی حالا مدعی زور و پول و نفت دارد و ما مشغول به خود درگیری و غافل از قدرت رسانه ها و دشمنی های مرموز بطوریکه صدای منطق ما هم به جایی نمی رسد .

اما موضوع ساده نیست ترکیه " مولانا " را رسما مصادره کرد و مولانا شاعر ترکها شد اگرچه یک بیت شعر ترکی نگفته است . ابوعلی سینا و فارابی و... هم دانشمندان عرب شدند و رودکی شاعر تاجیکستان و نظامی گنجوی و خاقانی و.... هم که شاعر کشورهای آسیای میانه شدند .

اینها کسانی هستند که اشعار شان به زبان عرب نیست حالا فکرش رابکنید که دیوان حافظ را باز کنند و اولین مصرع آن " الا یا ایهاالساقی ادر .... " را ببیند یا بفهمند که سعدی در نظامیه بغداد درس خوانده است آن وقت ما می مانیم و ایرج میرزا .

بنا براین کارساده ای نیست اگر همینطور بی تفاوت باشیم چیزی برای ما باقی نمی نماند .وضعیت داخل کشور همه را به طمع انداخته است تا بهترین های ما را مال خود کنند .

آری ،  باید به اصل و هویت خودمان حساس و متعصب باشیم

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٧
comment نظرات ()