از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

شب یلدا

 "یلدا" به زبان سریانی به معنی تولد، تولد خورشید بر ظلمت تاریکی ،

شب هندوانه و انار و سایر خوردنی ها و مهم تر از همه شب حافظ خواندن .
اما به لحاظ علمی و مخصوصا علم نجوم ، آخرین روز ماه آذر و اواسط ماه دسامبر زمانی است که نیمکره شمالی زمین به فصل زمستان و نیمکره جنوبی زمین به فصل تابستان می رسند .
آغاز تابستان در نیمکره جنوبی همزمان خواهد بود با طولانی ترین روز در این نیمکره و طولانی ترین شب در نیمکره شمالی که زمستان را به خانه خود راه داده است. دلیل نجومی شکل گیری این دو فصل متضاد در دو نیمکره زمین، در اصل وجود اختلاف زاویه میان محور دوران زمین به دور خود با محور دوران زمین نسبت به خورشید است که اختلافی 23.5 درجه ای را به وجود آورده است. به این شکل با آغاز انقلاب زمستانی، زاویه تابش خورشید نسبت به نیمکره شمالی زمین کوتاهتر خواهد شد و با دورتر شدن از خط استوا مدت زمان آغاز غروب خورشید آخرین روز پاییز و طلوع خورشید اولین روز زمستان کمی طولانی تر از همیشه خواهد شد، به شکلی که این شب به عنوان طولانی ترین شب سال شناخته می شود.

 طول شب در کشورهای نیمکره شمالی زمین در تاریک ترین و طولانی ترین شب سال متناسب با فاصله آنها از خط استوا متفاوت است. به طوری که طول شب در کشور دانمارک در حدود 17 ساعت، در بریتانیا 16 ساعت و 10 دقیقه، در آلمان 16 ساعت و 22 دقیقه، در ایران 14 ساعت و 16 دقیقه، و در روسیه 17 ساعت خواهد بود.
همچنین مردم کشور فنلاند در این شب یلدا برای خوابیدن به این شکل با آغاز انقلاب زمستانی، زاویه تابش خورشید نسبت به نیمکره شمالی زمین کوتاهتر خواهد شد و با دورتر شدن از خط استوا مدت زمان آغاز غروب خورشید آخرین روز پاییز و طلوع خورشید اولین روز زمستان کمی طولانی تر از همیشه خواهد شد، به شکلی که این شب به عنوان طولانی ترین شب سال شناخته می شود.  طول شب در کشورهای نیمکره شمالی زمین در تاریک ترین و طولانی ترین شب سال متناسب با فاصله آنها از خط استوا متفاوت است. به طوری که طول شب در کشور دانمارک در حدود 17 ساعت، در بریتانیا 16 ساعت و 10 دقیقه، در آلمان 16 ساعت و 22 دقیقه، در ایران 14 ساعت و 16 دقیقه، و در روسیه 17 ساعت خواهد بود.
همچنین مردم کشور فنلاند در این شب یلدا برای خوابیدن 18 ساعت و 12 دقیقه، در نروژ 18 ساعت و 9 دقیقه و در سوئد در حدود 17 ساعت و 57 دقیقه فرصت خواهند داشت.
می توان گفت طولانی ترین شب در یکی از شمالی ترین مناطق جهان یعنی گرینلند و پس از آن ایسلند آغاز خواهد شد، طول شب در این دو منطقه کمابیش 19 ساعت و 54 دقیقه خواهد بود.

شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر           زایش نور از این ظلمت تاریک سپهر

شب یلدا شد و بر سفره دل باده عشق       رخ معشوقه و مدهوش دلداده عشق   

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱
comment نظرات ()

عاشورا

عاشورا تنها مراسمی هست که برای آوردن مردم نیازی به تبلیغات و بهانه ساختن و ... نیست بلکه این مراسم کاملا استثتاست .

با توسعه ارتباطات و دسترسی آسان مردم به اطلاعات باید تجدید نظری ریشه ای در مورد اطلاعاتی که در مورد عاشورا به مردم داده میشود صورت گیرد و ارایه اطلاعات غلط به مردم آنها را به مطالب درست هم دچار شک میکند .

وظیفه اصلاح این رویه  با هر سازمانی باشد درست انجام نداده است و مداحان و وعاظ باید بیشتر مورد آموزش قرار گیرند و هر طور که به نظرشان رسید حرف نزنند .

بطور مثال حادثه تاسوعا و عاشورای سال 61 هجری مصادف با 20 و 21 مهر به ماه خورشیدی اتفاق افتاد نه وسط  تابستان یا وسط مرداد ماه .

همچنین حضرت سکینه 4 ساله نبود بلکه در همان روز عاشورا همسر عبدالله پسر امام دوم شیعیان بود و در دمشق از گریه دق نکرد بلکه 56 سال بعد از عاشورای سال 61 هجری زندگی کرد و مطالب بسیار زیادی میتوان نوشت .

تهیه اطلاعات اولیه برای مداحان و وعاظ کار سختی نیست ، اگر کسی به انجام این کار همت کند و خطر اطلاعات غلط را به درستی دریابد .

 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٦:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/٢٧
comment نظرات ()

مقایسه کشورها

مقایسه بین کشورها از نظر پیشرفت ، کار سختی نیست حتی وقتی بدون اطلاعات قبلی وارد کشوری میشوید براحتی متوجه اوضاع میشوید و نیاز ندارید حتما تولید نا خالص ملی و انواع نرخها را بدانید بلکه کا فیست از وضعیت فرودگاه و تاکسی و مترو و راه آهن و هتل و شکل و قیافه ساختمان ها و خیابان ها و اتوبانها و همچنین وضعیت رانندگی مردم آنها را ببینید تا بین کشور عزیز خودمان و کشورهای دیگرمقایسه کنید ( سرعت اینترنت که جای خود دارد ).

این مقدمه را برای این نوشتم چون در روزنامه همشهری امروز ( 22 آذر) نوشته بود که در 10 سال گذشته  در تصادفات جاده ای 250 هزار کشته و 5/2 میلیون مجروح  وجود داشته است این بعنی تقریبا نزدیک به تعداد شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی .

یعنی سالیانه بیش از 2 لشگر را در تصادفات جاده ای از دست مید هیم و بیش از 10 لشگر زخمی و مجروح داریم با سالیانه 18 میلیارد دلار خسارت  .

هیچ کشوری حتی کشورهای بی دولت و پلیس دنیا هم چنین آمار فاجعه باری را ندارند ، پس ما چرا این مشکل را داریم و هر از مدتی خانواده ای به سوگواری می نشیند ؟

تصادفات 4خودروها دلیل دارد :

1-مشکل عدم ایمنی و استاندارد جاده ها

2-عدم استاندارد و ایمنی خودروها

3-عدم رعایت قوانین رانندگی

4- مشکلات غیر مترقبه ای که موجب تصادف میشود مثل فرو ریختن پل ها و ....

آیا این مشکلات را مدیران ما نمی دانند ؟ تا کی باید با وحشت مسافرت کنیم یا با دلهره منتظر مسافرانمان باشیم ؟

داشتم سایت های خبری را نگاه میکردم که دیدم وزیر خارجه بر کنار شد . جناب وزیر " سابق" نامه رییس جمهور را برده بود کشور سنگال و هنوز در حال ماموریت بود که " یهو" برکنار شد ، فکر کردم حالا نمی شد حضرت را به ماموریت نمی فرستادند تا در غربت سکه یک پولش نکنند یا حداقل منتظر می مانند تا برگردد بعد حالش را بگیرند ." خلاصه مسلمان نشنود کافر نبیند " .

اما موضوع دیگر تفاوت در ماهیت تروریست هاست ، در استکهلم 2 تا بمب منفجر شد که یکی هم انتحاری بود . حاصل این دو فقره انفجار کشته شدن بمب گذار و مجروح شدن 2 نفر و آتش گرفتن یک خودرو بود . البته خوشحالیم که مردم زیاد اذیت نشدند اما مقایسه کنید تروریست ها و انفجارهایی که محل ماموریت آنها مناطق مسلمان نشین هستند را با تروریست هایی که محل ماموریت آنها در کشورهای اسکاندیناوی انتخاب شده اند .

فکر میکنم وقتی تروریست ها مدتی در استکهلم و شهرهای مشابه زندگی کنند درجه آدم کشتن آنها با تروریست های عراق و افغانستان فرق می کند . این هم نوعی تفاوت کشور هاست .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/٢٢
comment نظرات ()

محیط زیست

بطور معمول وقتی هوای تهران قابل نفس کشیدن نباشد همه به فکر محیط زیست می افتند و از آب پاشی از آسمان گرفته تا ایجاد باد مصنوعی و فلان جور تهویه و هر کس هر جور عقلش میرسد نظر می دهد و بسته به پست و مقامی که دارد اجرا میشود و طرفداران آن مقام به به چه چه می کنند که این نظر خیلی کارشناسی است و تا حالا هم کسی عقلش نرسیده بود که بوسیله هواپیمای سم پاس ، آب بپاشد .

ولی باید کمی از قبل تر شروع کنیم از زمانی که زاینده رود خشک شد و شد محل بازی فوتبال و جایی که تا چند سال پیش مردم در کنارش می نشستند حالا در وسط رود بی آب می نشیند یا باغ ها را تخریب کردند و به جایش برج ساختند یا از وسط جنگل اتوبان زدند .

اگر هم همینطور نگاه کنیم ، دریاچه ارومیه خشک شد ، جنگلهای استان گلستان در حال سوختن است و .....

واقعیت این است که ما ارزش دارایی های طبیعی کشورمان را نمی دانیم و بدون توجه به آینده ، در حال نابودی آن هستیم و روزی متوجه می شویم که نه آب برای نوشیدن داریم نه هوایی برای نفس کشیدن .

آنروز دیر است بگوییم کاش به مترو و اتوبوس برقی اهمیت می دادیم یا وسط دریاچه جاده نمی ساختیم یا ارزش همین چهار تا دار و درخت را می دانستیم و ....

 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٩:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/٢٠
comment نظرات ()

پرستاران و معلمان

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره 2244 تاریخ هفدهم آذر 89  در صفحه 30 گزارشی به نقل از دفتر آمار آمریکا با ترجمه خانم فاطمه ابوالحسن لو تحت عنوان " پر طرفدارترین مشاغل در آمریکا "  درج کرده است که برایم جالب بود  ، ملاحظه بفرمایید :

1- مدیران عمومی : بالاترین منصب اجرایی در جاهایی مثل رستوران ، هتل ، شهربازی ، تیم های ورزشی که بیشتر مواقع دارای لیسانس و بالاتر هستند  و تعداد شاغلین در این پست ها 1.690.000 نفر با در آمد سالیانه 110.550 دلار .

2- پرستاران : شغل شان از نام شان معلوم است و دارای مدرک لیسانس پرستاری و بالاتر و تعداد شاغلین در این پست ها 2.580.000 نفر با در آمد سالیانه 66.530 دلار .

3- معلمان مدارس ابتدایی : باید لیسانس و گواهی آموزش داشته باشند و تعداد شاغلین در این پست ها 1.540.000 نفر با در آمد سالیانه 53.150 دلار .

در رتبه های بعدی رانندگان خودروهای سنگین ، حسابداران و حسابرسان   قرار دارند و جدول ادامه پیدا می کند . این آمار مشخصات شغلی و درآمدی 25 اشتغال جامعه آمریکا در سال 2009 میباشد .

اما آن چیزی که جالب است رتبه وضعیت در آمدی پرستاران و معلمان آمریکا است چیزی که همیشه اعتراض آنها درایران در مورد حقوقشان وجود داشته و دارد و با این وضع هرگز با سرانجام مناسبی نخواهد رسید .

دارندگان این دو شغل مسولیت سلامت جان و روان و آموزش انسانها برای برداشتن اولین قدمها بسوی سعادت  را دارند و به همین دلیل باید حداقل زندگی معیشتی آنها در مرحله اول تامین شود .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٧:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٧
comment نظرات ()

شهید حجت الله ( غلام ) بشارتی

محل ما آجی بوزایه  به علت وجود پر برکت امام زاده آسید رضا دارای یک مرکزیت و احترامی بوده و هست  ، بطوریکه از وقتی که اهالی بیاد دارند ایام تاسوعا و عاشورا از روستاهای اطراف (شیرایه بالا و پایین محله ، پس بیجار ، علی بوزایه ، نوشر، کالمرز، خشت مسجد ، لیموچاه ) به احترام امام زاده که ما به اختصار می گوییم" بقعه " هییت های عزاداری تشریف می آورند محل ما و هرگز هم برنامه ای برای هییت ها وجود نداشت و ندارد ، چون مثلا ناگهان می بینید که سه هییت با هم میرسند که باید به مرثیه خوانها التماس کرد تا زود تمام کنند و هییت را ببرند تا هییت بعدی که در نوبت قرار دارد و در چند متری هییت حاضر در حال کوبیدن طبل و سنج و با صدای غرای مرثیه خوان خودشان با تمام قدرت در حال زنجیر زدن آنهم با ریتم سه ضرب یا پنج ضرب مشغول هستند وارد میدان شوند ولی انصافا تعزیه روز عاشورا واقعا تماشایی است . بگذریم .

اولین دبستان و اولین مدرسه راهنمایی بین روستاهای اطراف در محل ما ساخته شد و دانش آموزان روستا های اطراف میهمان ارجمند ما بودند و از جمله بچه های روستای شیرایه .

شهید جحت الله بشارتی که او را غلام صدا می کردند از همین روستای شیرایه می آمد هر روز حدود دو کیلومتر پیاده روی ولی اگر باران میبارید جاده خاکی بین دو محل فاجعه بود .

از آنجا که مادر بزرگ مادری من هم در همان روستا زندگی میکرد و من غالبا آخر هفته ها آنجا بودم به همین دلیل با بچه شیرایه رفیق تر بودم و از جمله با غلام .

غلام پسری چاق و قد بلند و سفید رو و همیشه شاد و خندان بود و در عین حال محجوب به حیا و خجالتی که وقتی خجالت می کشید صورتش قرمز میشد .

اولین کسی که بین هم سن وسالهای ما ازدواج کرد غلام بود و حاصل ازدواجش پسر خوش تیپ و رشیدش است که خیلی یادگار پدر است .

  شب جمعه قبل گذرم افتاده به مسجد ولی عصر شیرایه و مستقیم رفتم به زیارت قبرش و در حال فاتحه خوانی مرور میکردم خاطرات گذشته را .

عکس روی قبرش همان غلام بود ، مثل ما پیر نشده بود ، شاید داشت مثل همیشه میخندبد .

بیاد روزهای خوشی که با هم داشتیم و بیاد خنده های شیرینش .

خدا رحمتش کند  

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٥
comment نظرات ()