از سر دل تنگی

يادداشتهاي پراكنده

در قصابی محله

رفته بودم قصابی محل گوشت مرغ بخرم ،قصابی محل زیاد بین حیوانات تبعیض نمی گذارد ، گاو ، گوسفند ، مرغ و... همین که گوشت الاغ وقاطر نمی فروشد باید خدارا شکر کرد . اما موضوع این حرفها نیست تا آماده شدن مرغ شروع کردم به صحبت با قصاب که داشت یک ران گوسفند را از چربی پاک میکرد ، به دلیل اینکه پدرم هم زمانی قصاب بود برای اطلاع از وضع قصابها پرسیدم آقا چه خبر ؟ فرمودند : فلانی یک سگ خریده برای روز تولد دخترش 7 میلیون تومان و سگ بیچاره تا آمد خانه فلانی مریض شد بردند پیش دامپزشک ، نسخه نوشت که علاوه برداروها باید جگر تازه و ران گوسفند بدون چربی و.... خلاصه این بنده خدا داشت برای سگ فلانی ران بدون چربی تهیه می دید .

بعد هم گفت تو خبر نداری، باید این سگ ها را ببرند در دامپزشکی کامرانیه شست و شو دهند وهزینه آن هم می شود 15000 تومان ؟ از سفارش غذای سگ ها باور کردم .

بعد هم گفت ولی من می روم سونا با جکوزی،حوض آب سرد ،سونای خشک وبخار ، استخر همه وهمه می شود 7000 تومان این یعنی سگ های بعضی از خانه ها در همین تهران وضعشان .....

حوصله فکر کردن ندارم که چقدر آدم محتاج 500 هزار تومان وام هستند و ......    

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/۳۱
comment نظرات ()

مالیات

مدتی هست که بازار تهران به علت " عدم توافق با اداره مالیات " تعطیل است و نمایش اعتصاب راه افتاده است .

 من عضو انجمن حسابداران خبره این مملکت هستم و تا آنجا که می دانم درصدی از درآمد را به عنوان مالیات به دولت پرداخت می کنند تا انشالله دولت صرف امنیت و رفاه عامه مردم بکند .

حالا تصور بفرمایید هر سال عده ای کرکره را بکشند پایین که آهای مالیات را قبول نداریم و پرداخت نمی کنیم و اداره مالیات مختصری تخفیف می دهد یعنی از ٧٠% کاهش می دهد به ١۵% ، هیچکس هم نمی پرسد آن ٧٠% از کجا آمده بود و چطور شد ١۵% .

واقعا کجای این مملکت سال ١٣٨٨ نسبت به ١٣٨٧ ما پیشرفتی معادل ٧٠% داشتیم ، اصلا طبق کدام آمار بفهمیم صنعت وتجارت ما چقدر پیشرفت داشته است ؟

ای کاش همه دولتمردان ما مخصوصا سازمانهای مالی و تخصصی قبل از صدور بخشنامه کمی فکر کنند تا مملکت به درگیری و تشنج و اعتصاب کشیده نشود و افزایش ٧٠% را به ١۵% کاهش ندهند  .

کشور یک قانون مالیاتی دارد که لازم است قبل از هرکسی اداره مالیات کشور آن را با دقت بیشتری بخواند و بفهمد و عمل کند .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢۸
comment نظرات ()

مرده شور

یک استادی در یک جایی درهمین میهن عزیز برای عده ای سخنرانی می فرمودند اندر باب لزوم افزایش جمعیت ما .

خلاصه به اینجا رسید که تقریبا همه روزنامه ها و سایت های این وری هم نوشتند که بعضی از زن ها برای اینکه هیکل شان بهم نخورد باردار نمی شوند شاید هم درست فرموده باشند من آماری در این مورد مثل همه موارد دیگر ندارم ولی موضوع اینجاست که حضرت استاد برای اینکه این زنهای مواظب الهیکل را به راه راست هدایت کند ناگهان فرمود " مرده شور هیکل تان را ببرد " . بیچاره قشر زحمتکش مرده شورها ، که من از ترس هم که شده معذرت خواهی می کنم .

منظورم این بود که " کار فرهنگی ادبیات خاصی می خواهد " وگرنه " خوش هیکل ها " زیاد می شوند . 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٥:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢۳
comment نظرات ()

مجلس وانرژی

نمی دانم حالا که دولت تصمیم گرفته بود برای کاهش دادن مصرف انرژی به کارمندان خودش استراحت ورفاه بدهد مجلسی ها چرا به خودشان تعطیلی دادند مگر این 290 نفر نماینده با کارمندان مجلس و... چقدر برق مصرف می کنند که کار قانون گذاری را دو روز رها کردند .

واقعا کار قانون گذاری و نظارت مجلس اینقدر بی تاثیر است که به همین راحتی در مجلس را می بندند.

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٥:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢٢
comment نظرات ()

تعطیلی ها و برنامه ریزی ما

ما دو نفرداشتیم که خیلی با هم رفیق بودند واز قضا یکی لکنت زبان داشت ودیگری هم نیمه کر بود یعنی گوشش سنگین بود .

آن که لکنت زبان داشت جمله ای را که می خواست بگوید با هزار زور و زحمت میگفت و دوست نیمه کرش سرش را کج می کرد و می گفت " ها " و روز از نو وروزی از نو .

این راگفتم تا جریان تعطیلیها را توضیح دهم که ما با هزار زحمت میگوییم تعطیلی زیاد است ولی چه سود .

از چند سال پیش یک اصطلاحی وارد زبان ما شد به نام " کارگروه " ، منظورشان انشالله "گروه کاری " است که باید از عده ای کارشناس خبره و زبده تشکیل شده باشد ، امیدوارم یک گروهی هم تشکیل شود در مورد تعداد روزهای تعطیل ما وگزارشی از نتیجه کارشان را بدهند نه اینکه بگویند نتیجه "خوبی " داشت .

از دیشب که از ولایت به طرف تهران حرکت کردیم از راه بندان معلوم بود که زیاد هم تعطیل نیست و مردم دنبال کار و زندگی خودشانند ولی من مانده ام که تعطیلی مراکز دولتی چقدر روی مصرف برق وگاز اثردارد که برای هر چیزی فورا دولتی ها مشمول رفاه می شوند و به جای اداره در خانه همان انرژی را مصرف می کنند .

امسال طبق تقویم باید تعطیلی های کمتری نسبت به سنوات قبل داشته باشیم ولی مشکل این است که تعطیلات غیر مترقبه در تقویم نیست .

هیچکس با رفاه و تفریح مردم مشکل ندارد ولی به شرطی که مملکت از کار نیافتد و کارکردن از ارزش نیافتد ، وظیفه دولت ایجاد شرایط کار است نه به علت برف و باران وگرما کار را تعطیل یا نیمه تعطیل کردن .

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ٥:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢٠
comment نظرات ()

غنی و مستغنی

امروز رفته بودم سونا و تصادفی نشستم با پولدارها ، واقعا چه دنیای کوچکی دارند .

یاد حرف مرحوم سید عزیز سلیمی افتادم که می گفت آدم باید مستغنی باشد نه غنی ، یعنی خوش به حال کسی که حس" بی نیاز " بودن دارد نه پولدار بودن .فهمیدن این حرف خیلی از مشکلات را حل می کند .

شب جمعه است خداوند اموات همه را رحمت کند . 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/۱٠
comment نظرات ()

کردستان عراق

رفته بودم کردستان عراق ، برای دومین بار بود . تا سنندج با هواپیما بعد از آن هم با ماشین . مریوان زیبا و دوست داشتنی و همیشه سرسبز با آن استخر طبیعی اش تا مرز باشماق 15 کیلومتر فاصله دارد و گمرک باشماق برخلاف دفعه قبل بسیار فعال بود.کامیون های سوخت وسیمان و... از طرف ما به باشماق رونق داده است .از لحظه ورود به کردستان عراق تا دلتان بخواهد ایست بازرسی هست وکنترل که شاید همین باعث امنیت آنجا شده است .انبوه ایرانی هایی که آنجا دیدم یا تاجر بودند یا برای " جهانگردی و استراحت " آمده بودند .

نمایشگاه ایران در سلیمانیه هم شرکت کنندگان چندانی نداشت .

آنچه مهم بود ساخت وسازهای زیاد که متاسفانه کاملا سبک عربی دارد و در نهایت شاید بشود عجمان امارت ، انگار کردها هیچ سبکی برای معماری ندارند .

 فروشگاه های بزرگ ، رستوران ها و... مثل سرچنار به همراه مردمی بسیار مودب و وظیفه شناس و وطن پرست ، همه باعث جذب مسافران در حسرت مانده است که یک دستگاه پول سازی برای آنهاست .

اگر همینطور ادامه بدهیم استان های سلیمانیه ، اربیل و کرکوک از کردستان ما و ترکیه وسوریه فاصله خواهد گرفت و آنوقت برای حفظ شرایط موجود هزینه های زیادی باید بپردازیم .

 

 

+ سید جلال حسینی آجی بوزایه ; ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٩
comment نظرات ()